O plemeni Hovawart 

Dnes je informací o plemeni plný internet , tak jen krátce. Vše potřebné pak najdete na stránkách HW klubu , jsou vedeny přehledně , najdete zde všechny jedince s průkazem původu , přehled plemeníků, chovných fen , vrhů a plánovaných krytí , přehled akcí proběhlých i plánovaných . Prostě vše důležité na jednom místě. O vše se stará vedení a poradci klubu . A tak jen krátce : 

 Hovawart , lidově  "Hovík" si Vás získá svou  oddaností a  přátelskou povahou, věrností a silnou vazbou na "svou rodinu". Hovawart je krásný, nepřehlédnutelný, majestátný pes, je pracovitý, velmi inteligentní, poslušný, odvážný, vyrovnaný a především výtečný hlídač. Fenky bývají drobnější, jemnější jak v těle , tak především v hlavě . Při dobré socializaci bude vycházet s jinými psy a většina hovíků nemá problém s dětmi  . Jeho srst je dokonale přizpůsobena celoročnímu pobytu venku, což je i jedna z jeho největších předností, protože je samočistící a odolává mrazu.  A také je nádherně hebká , přímo vybízející k hlazení . Hovawart je vhodný pro jakékoliv sporty - má vynikající čich i poslušnost. Pokud se rozhodnete pro plemeno hovawart, připravte se, že hovík potřebuje denně velkou dávku nějaké aktivity s pánem ...miluje dlouhé procházky , miluje všechny  teď v poslední době sporty známé jako canicross , extrem dog race , ale i agility, dog dancing , dog frisbee .   Určitě si nevystačí sám na dvoře nebo i velké zahradě ... to si ho potom radši nepořizujte .  A zavřít na celý den do kotce ...to už vůbec ne ...tam by hovík strádal . Jinak běžně se dožívají hovíci 12-14 let , je to vesměs zdravé plemeno , a pokud si vyberete  u chovatele, který má prověřen zdravotní stav feny i psa,  dožije se s Vámi pes 14 let, jako náš první pes Charlie. 

Hovík je  povahově vyrovnaný.   Umí dobře vyhodnocovat situaci a umí ji i samostatně řešit ..což vás možná někdy zaskočí  a vytočí , ale on ví proč.  Je citlivý na zacházení , při bonitaci ( t.j. uchovnění psa) je HW klubem  velmi dbáno na zkoušku jeho povahy .  Svého pána miluje a respektuje na základě vlídné důslednosti, se zlým zacházením u HW neuspějete .  Co se týče Obran ...tedy sportu, pak je třeba podnítit jeho kořistnický pud , ale postupovat s opravdu dobrým figurantem , který povahu HW zná ... vzít obrany nejdříve jako hru ...jinak vám jej zkazí . 

Jak Vás jednou plemeno hovawart chytne za srdce , už Vás neopustí . Ten slastný pocit hladit tu hebkou srst , ten pocit, když Vám bude vždy nablízku a ochrání Vás , ten krásný pocit, když Vám jej budou lidé obdivovat a ptát se na rasu . Ten prudič, co Vás vytáhne na procházku, i když leje a Vám je nakonec i v tom dešti s ním fajn . Ten pocit , že se nemusíte bát , že ublíží Vašim vnoučatům ...že je nade vše miluje . že dokáže samostatně vyhodnotit komlikované situace , aniž by dostal příkaz . 

Pár slov k chovu a odchovu štěňátka

Pokud čtete tyto řádky , hledáte správně štěňátko hovawarta s průkazem původu . Proč je tak důležitý mít štěnátko s PP ? Takové štěńátko vlastně projde několikerým pečlivým výběrem . Výběrem chovného páru  , přičemž každý z rodičů musel splnit  tzv. bonitaci, tedy proces uchovnění a k tomu musel splnit několik podmínek , tedy kontrolu povahy, zdraví , krásy a rovněž i výcviku . Další výběr štěňátka  je na úrovni , kdy majitel feny si pečlivě vybírá plemeníka a majitel plemeníka tuto volbu potvrzuje . Toto  spojení potom musí  potvrdit z hlediska příbuznosti a exterierových kvalit jedinců , povah a zdraví  s přihlédnutím k záměru vývoje chovu plemene,   poradce chovu .  V neposlední řadě pak rozhoduje sama příroda , zda dá takovému spojení své ANO. Štěnátko je dále kontrolováno jak veterinářem , tak poradcem chovu  . A pak přichází sám zájemce o štěně , který vybírá a chovatel , který má také nároky na budoucí majitele štěňátka, protože je v jeho zájmu, aby se dostalo do dobrých rukou . 

doporučuji si poslechnout rozhovor s paní Vladimírou Tichou z firmy Labvet  


Přeji Vám, ať si vyberete co nejlépe ...

Socializace štěňátka 

Štěňátka budou předána novému majiteli zdravá , odčervená, socializovaná , zvyklá na jízdu autem, obojek a vodítko  a zvyklá na pevnou stravu . Štěňátka se předávají obvykle ve věku 7-8 týdnů. S sebou dostane  výbavičku na první dny , granulky a konzervičky, hračky, deku z pelíšku od maminky .  Doma mu pak musíte vytvořit takové prostředí , aby si co nejrychleji zvyklo , první noci s ním spěte doma , ať si brzy zvykne na Vás . A pak nastává fáze socializace ... návyk na režim dne, nové prostředí, nové členy rodiny ...pokud to půjde , i malé děti pod Vaším dozorem . 

Výcvik k poslušnosti 

S výcvikem k poslušnosti neotálejte . Hned zvykejte štěňátko na  jméno , přivolávejte a odměňujte . Učte jej zatím , než projde všechna očkování , doma na zahradě chůzi u nohy za pamlskem , povel sedni a lehni , hrajte si s ním s míčkem, peškem , snažte se i o základy aportu . Zvykejte jej na obojek a vodítko a to, že má chodit bez tahání. Jakmile to bude možné, přihlašte jej do školičky pro štěňátka buď na cvičáku a nebo je spoustu nabídek i soukromých . Co si vštípí do jednoho roku , to v něm zůstane napořád. Zpočátku jej nepřetěžujte , choďte s ním častěji na krátké procházky . 

Zdraví , výživa a chov

Zdravé štěně je hravé , asi Vám do jednoho roku něco rozkouše ..pantofle před dveřmi , nohy od lavičky ...čím míň jej zaměstnáte, tím těch škod bude víc. Prosím netrestejte , je to úplně normální, ihned zaměstnejte a odveďte od toho pozornost.  Co se týče krmení, my krmíme krmivem z Německa , tzv. suchým barfem  od firmy REICO . Vy se můžete rozhodnou sami , ale doporučuji nějaké superpremiové krmivo , neboť se vám to vyplatí na zdravém vývoji kostry . Oba chovní rodiče mají v pořádku  kyčle i lokte . Štěně do jednoho roku nepřetěžujte moc dlouhými procházkami , začněte postupně , buďte opatrní i na skoky, přeskoky . Teprve, až budete mít zkontrolovány kyčle, lokty cca v jednom roce  ...můžete přidávat a pak už s Vámi hovík rád bude absolvovat spousty kilometrů.  Zhruba v jednom roce také každý chovatel svolává majitele štěňátek na svod mladých, který je důležitý jak pro Vás majitele ( třeba se časem také rozhodnete k chovu) , tak pro chovatele a klub , který hodnotí kvalitu štěňátek  rodičovského páru.