Boj s bolševníkem velkolepým

23.05.2010 12:27

manžel v akciNe jen nádherná příroda je v CHKO Český les...ale bohužel je zde i výskyt  některých invazních  rostlin . Po  téměř 20 let trvajícím obdobím privatizace  pohraničního území, kdy pozemky měl ve správě stát, potažmo Pozemkový fond,  se staly neobhospodařované pozemky živnou půdou pro invazi rostlinou :  bolševník velkolepý , jehož  známá množící se síla zasahuje čím dál více a šířeji okolní pozemky ...

Každoročně - tedy čtvrtým rokem , co zde bydlíme , se pouštíme do  boje s touto rostlinou, který snad nebude mít nikdy konce ..... po 20 letech nyní začíná růžky vystrkovat sám stát v podobě úřadu životního prostředí a správy CHKO Český les , který hrozí majitelům pozemků zasažených bolševníkem pokutami .... dosáhne jejich síla také sama na sebe??? Tedy stát a Pozemkový fond, který tuto situaci zavinil????  Zatím právě na pozemcích, které má ještě PF ve správě bolševník bují v plné síle.

Zřejmě nikdo z úředníků po celých dlouhých 20 let neviděl časovanou bombu v podobě těchto invazních rostlin dovezených z Kavkazu ...původně jako okrasnou rostlinu na zámek Kynžvart ?

Teď shání stát dotace, aby tuto kalamitu zastavil.

Nás to stojí ročně min. 2x postřik Roundapem , jedno balení přijde zhruba na 700 Kč a hodně nepříjemnou práci .